Jak se o křečka starat

POVAHA

    V každé literatuře se o křečíkovi Roborovského píše, že jde o velmi plaché zvíře. Z vlastních zkušeností to mohu potvrdit, ALE .... Pokud se křečíkovi věnujete už od mala a berete ho do rukou často, křečík si zvykne natolik, že se sice nebude chtít nechat chytit v terárku (většinou se nenaučí sám vylézt na ruku), ale jakmile ho vezmete do ruky, bude klidný a nechá se hladit. Ne nadarmo se jim ale přezdívá "turbo" křečci, proto je dobré, aby měli možnost vybít přebytečnou energii ve vhodném kolotoči. Jako u všech druhů jsou mezi křečíky Roborovskými jedinci klidnější a jedinci energičtější. Nestává se ale, že by křečíci Roborovského byli kousaví nebo jinak agresivní a to ani u jedinců, kteří nejsou dobře ochočení.

Vybavení terárka:

Podestýlka - jako podestýlku můžeme použít neprašné hobliny, peletky, kukuřičnou podestýlku nebo i jiné druhy. Nejlepší je zkusit co bude Vám i Vašemu křečíkovi nejvíce vyhovovat. Podestýlka by se však měla 1x za týden až dva týdny vyměnit za novou.

Domeček - Roboráčci jsou malincí křečíci, takže jim stačí i menší domeček, ale pokud chcete chovat páreček, tak musíte počítat s přírůstkem a tedy i místem navíc v domečku.

Pitítko - křečíci se už jako mimča, která sotva vylezou z hnízda dokáží obsloužit u pitítka, takže není nutné je to nějak učit. Vhodná jsou skleněná i plastová pitítka.

Tunely - křečíci jsou od přírody "tuneláři", takže pokud jim vytvoříte systém chodbiček z ruliček od toaletního papíru, budou nejspokojenější křečíci na světě :-). Takové chodbičkové bludiště se dá částečně zanořit i do podestýlky a vůbec si s tím můžete různě vyhrát.

Krmítko - miska na zrní a doplňky potravy je velmi vhodná i přesto, že si křečíci potravu budou skladovat nejspíš v některém rohu nebo přímo v domečku

Písek pro činčily - po několika měsících bez koupacího písku se může stát, že budou křečíci vypadat jako by byli na hřbetě mokří nebo mastní, ve skutečnosti ale mokří nejsou. Stačí jim dopřávat koupel v písku pro činčilky a křečík bude zase vypadat jako dřív. Je dobré mít písek v nějaké misce s vyššími okraji, protože při "koupání" a hrabání by písek vysypával

Záchod - křečíci chodí většinou na záchod do jednoho rohu terárka nebo do písku, takže se znečištěná místa potom velmi snadno čistí. Můžete koupit i speciální záchůdek pro křečky a zkusit, jestli ho budou Vaši křečíci používat. Ne všichni ho ale budou používat správně. Může se stát, že si z něj udělají zásobárnu jídla nebo domeček. Je dobré do něj hned vložit trošku počůrané podestýlky už z dřívějška, aby pochopili, k čemu se ta nová věc používá, ale úspěch není vždy zaručen.

Kolotoč - jelikož křečíci milují běhání, je dobré aby měli k dispozici kolotoč. Musí to být ale takový kolotoč, do kterého se jim nebudou zaplétat nožky a nebude hrozit, že zatímco se "kolotočuje" jeden křečík, tak při pokusu druhého křečíka se do zábavy v kolotoči připojit, dojde k jeho skřípnutí mezi kolečkem a opěrou kolotoče. Taková nehoda může skončit i smrtí.