Co si pro něj připravit

Klec a terárium

Každý křeček v přírodě má svou noru, kterou považuje za své teritorium ( území ) a při příchodu vetřelce si ho brání.  Křeček v zajetí ale žádnou noru nemá, proto považuje za své území svou klec nebo terárko. V kleci a terárku má ale omezený prostor a záleží tedy jenom na vás jak ho využijete. Zbytečně však prostor moc nepřecpávejte moderními hračkami, raději ho přispůsobte  přírodnímu obydlí, vyrobte křečkoviu třeba domeček z kokosu, udělejte z krabiček a papírových ruliček tunely a prolézačky a další zajímavé hračky, aby se křeček v tomto obydlí cítil přirozeně a rád se vracel. 

Krmení

  Základní potravou křečků je:

  •   směs semínek, zrní, kukuřice, oříšků...(zkrátka směs pro křečky, kterou koupíte v obchodě s chovatelskými potřebami, směsi můžou být různé)
  •  další částí stravy je zelenina, která křečkovi přináší vitamíny a vodu (je možné, že křeček pak skoro nepije, má-li dostatek zeleniny, která vodu obsahuje)
  •  v malém množství můžete křečkovi podávat i ovoce, ale dávejte pozor, ovoce se brzy kazí a křeček by neměl sníst nic zkaženého, mohlo by mu být potom špatně 
  •  křečíkům také moc chutnají rostliny ( listy pampelišek, jitrocele, jetele ) nesmí však pocházet z blískosti cest a ošetřených trávníků a musíte je bezpečně poznat.

Domeček

Domeček nebo nějaký úkryt je pro křečka také velice nezbytný. Nahrazuje mu totiž noru, kterou by měl jinak v přírodě, proto v něm křeček nalézá své útočiště a soukromí. Chodí si tam ukládat zásoby semínek, papat i spinkat. Je dobré taky, aby ve svém obydlí měl křeček více úkrytů, aby se cítil bezpečně, protože v přírodě má sice možná jen jednu noru ale mimo ni plno dalších chodbiček v zemi.

Kolotoč, zábava pro křečka

Kolotoč je skvělou a oblíbenou křeččí hračkou, kterou si křeček určitě rychle zamiluje a zároveň patří mezi nejpraktičtější vybavení, které můžete křečíkovi koupit,  proto by měl být součástí každého křeččího obydlí. Kolotoče se vyrábí v různých barvách i variantách. Nejlepší a nejbezpečnější jsou plastové se stabilní konstrukcí nebo na zavěšení s výplněnou podlahou mezi špriclemi.  Méně známější a prodávanější, ale stejně kvalitní jsou dřevěné kolotoče, ty jsou sice o něco dražší ale efektnější.

Vyvarujte se však kovovým kolotočím nebo takovým, které mají nezaplněnou  podlahu mezi špriclemi, u takových to kolotočů se mohou křečíkovi propadávat nožiky a může se i ošklivě zranit. Kolotoče bez podlah můžete sice provléct obinadlem nebo papírem, ale i to má pak své nevýhody např. pri čistění apod.

Křečci kolotoč využívají hlavně v noci nebo k večeru a to hlavně proto, že ve volné přírodě v tuto dobu  jsou nejvíce aktivní a za celou noc se hodně naběhají hledáním potravy, takže se není čemu divit, když křeček dokáže v kolotoči za 1 noc naběhat i několik km. 

Přepravní box

Přepravka pro křečky a jiné domácí mazlíčky je velice užitečná, nejen při cestování autem nebo jiným dopravním prostředkem, ale i když potřebejete s křečkem ke zvěrolékaři nebo čistíte klec, chcete vzít křečka ven na čerstvý vzduch a podobně.

Na internetu i ve zverimexích  je spousta přepravek, ze kterých si můžete vybra tu, která se vám nejvíce líbí a nejvíce vyhovuje. Jako přepravka se dá použít i menší klec, ale raďeji bych vám doporučila si pořiďit speciální přepravku pro hlodavce.

Hračky

Křeček je velmi hravé, vynalézavé a zvědavé zvířátko, které bude určitě vděčné za jakoukoliv hračku či prolézačku, kterou mu poskytnete. Rád totiž prolézá, podlézá, přelézá i šplhá po čemkoliv. Myšleno hračkou nemusí být jen kolotoč a hračky běžně se prodávající pro křečky v chovatelských potřebach. Hračkou může být i obyčejná rulička od toaletního papíru či různé krabičky od čaje, sušenek...., které vhodně upravíte, vystříhate do nich otvory, vytvoříte tunely, pospojujete a máte ideální hračku dle svých představ. Výbornými prolézačkami jsou i kokosové skořápky nebo domečky, silnější větvičky z ovocných stromů, žebříky a nebo třeba i sklenice či květináč. K výrobě používejte především přírodní materiály pro křečka neškodné jako třeba ( dřevo, papír kokos apod. ).